I’m on problem #2. i need because this is worded weird. would i multiply all of those ingredients by 10? or add them all together then multiply by 10? me!


I’m on problem #2. i need because this is worded weird. would i multiply all of those ingredients b

Answers

thats not a system of equations, that is a solution

3/6   and 9/18

step-by-step explanation:

$3.33

Step-by-step explanation:

The costs listed are the cost for the total dinner (all 10 people).  You need to add up all the costs, then divide by 10 to find the cost per person.

12.50 + 2.29 + 1.89 + 2.47 + 1.29 + 1.65 + 2.25 + 8.98 = 33.32

33.32 / 10 = 3.332

Rounded to the nearest cent, each serving costs $3.33.



Do you know the answer?

Other questions on the subject: Mathematics

we'll this would mean that the dunk tank and the bounce house are the same for 20 hours because the 2 represents that the two activities, and the 20 represents the amount of hours...Read More
2 more answers
Mathematics, 22.06.2019, mani1682
saving = more moneystep-by-step explanation: if you have 100 bucks, and you want to buy a candy bar, even if you have one at home, if you choose not to buy it, you save.~courtney...Read More
2 more answers
Mathematics, 22.06.2019, sophiat17
hope it step-by-step explanation: x^(1/6) · x^(1/6) · x^(1/6)   ·x^(1/6) = x^(4/6)   since we add the exponents4/6 can be simplified to 2/3the simplified form is x^(2/3)...Read More
1 more answers